סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

שופטים - כללי

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ההתחלה

ברית יהודה ושמעון- הכיבוש בדרום. יוסף כובש את בית אל. מובלעות כנען. מלאך ה' נראה בגלגל ומוכיח את ישראל. תקציר ספר שופטים (חטא, עונש, זעקה, הצלה).

עתניאל בן קנז

נמכרים ביד כושן רשעתיים מלך ארם נהריים 8 שנים. עתניאל מנצח במלחמה. הארץ שוקטת 40 שנה.

אהוד בן גרא בן הימיני

עגלון מלך מואב עושה ברית עם עמון ועמלק וכובש את עיר התמרים, עמ"י עובד את עגלון 18 שנה. אהוד האיטר נכנס למלך ואומר לו "דבר סתר לי אליך המלך", מכהו, ובורח. ישראל עולים על מואב. הארץ שוקטת 80 שנה.


דבורה וברק

נמכרים בידי יבין מלך כנען (חצור) וביד שר צבאו סיסרא 20 שנה. דבורה קוראת לברק ואמרת לו לקחת 10,000 איש ולהלחם בסיסרא. ברק מנצח במלחמה. סיסרא בורח אל יעל, יעל הורגת אותו ומביאה את גופתו לברק. בנ"י מכריתים בסופו של תהליך את יבין מלך כנען. דבורה שרה שירה. הארץ שוקטת 40 שנה. גדעון בן יואש מדין (ונספחיהם) גוזלים מישראל 7 שנים. ה' שולח נביא שמוכיח אותם. מלאך ה' נגלה אל גדעון ואומר לו ללכת ולהושיע את ישראל. גדעון הורס את הע"ז של אביו. אנשי העיר רוצים להרגו ואביו מצילו. אות הגיזה והטל. בחירת 300 לוחמים (2 שלבים). חלום הצליל. מחלק את העם ל3. נותן לכל אחד שופר, כד, ולפיד. מנצחים במלחמה. אנשי סוכות ופנואל לא נותנים אוכל. רודפים אחרי זבח וצלמונע. גדעון מייסר את אנשי סוכות ופנואל. גדעון אומר לבנו לנקום בזבח וצלמונע, הוא לא רוצה אז גדעון הורג.בנ"י רוצים את גדעון למלך, הוא מסרב. גדעון עושה אפוד. הארץ שוקטת 40 שנה.

אבימלך

אבימלך הורג את אחיו. משלי יותם (תאנה, גפן, זית,אטד). בעלי שכם בוגדים באבימלך ובראשם געל בן עבד. אבימלך מנצח. אבימלך מנסה לשרוף את המגדל בתבץ, אשה מפילה עליו פלח רכב והוא מת. תולע בן פואה ישב בשמיר, שפט את ישראל 23 שנה

יאיר הגלעדי

שפט את ישראל 22 שנה. היו לו 30 בנים רוכבים על 30 עיירים. ישראל עובדים עבודה זרה ולבסוף ה' זולח להם בני עמון מתארגנים למלחמה מול בני גלעד

יפתח הגלעדי

נמכרים ביד פלשתים ובני עמון 18 שנה. יפתח מגורש ואח"כ חוזר כדי להלחם בעמון. יפתח שולח מלאכים למלך בני עמון ומוכיחו. נדר יפתח. יפתח מנצח במלחמה.בת יפתח יוצאת ראשונה ויפתח מקיים את הנדר.-(במפרשים קיימת מחלוקת:יש אומרים שיפתח הקריב את בתו לעולה. ויש אומרים שהיא היתבודדה מהעולם וחיה כנזירה עד סוף ימיה)

מלחמה עם אפרים (סבולת). שופט 6 שנים.

אבצן מבית לחם

היו לו 30 בנים, 30 בנות. שופט את ישראל 7 שנים.

אילון הזבולוני

שפט 10 שנים.

עבדון בן הלל הפרעתוני

היו לו 30 בנים ו40 נכדים. רוכבים על עיירים. שופט 8 שנה.

שמשון

נִתְּנוּ ביד פלשתים 40 שנה. הולדת שמשון (אשת מנוח עקרה, מלאך ה' נגלה אליה, המלאך מתגלה למנוח ואומר שיהיה נזיר). שמשון יורד לתמנתה ואוהב אשה פלשתית, האריה והדבש, נושא את הפלשתית, החידה (מהאוכל...), אשתו נשאת לפלשתי, משלח שועלים בשדות, נוקמים בבית אשתו, הוא נוקם בחזרה. אנשי יהודה אוסרים אותו,והוא משתחרר ומכה את האנשים על ידי רמת לחי(עצם)של חמור , עין הקורא. שמשון הולך לזונה, מעלה את השערים על ההר. מתאהב בדלילה, הפלשתים מגלים את סודו.אחרי שלושה ניסיונות שהוא משקר לדלילה. הפלשתים עושים מסיבה לניצחון על שמשון ושמשון מפיל את הבית."זכרני נא חזקני נא אך הפעם הזה האלוהים ואנקמה נקם-אחת משני עיני מפלישטים" שפט 20 שנה.


"תמות נפשי עם פלישטים"

פסל מיכה ונדודי שבט דן

מיכיהו מחזיר את הכסף שגנב. מכין פסל ומסכה, עושה מקדש, ולוקח לוי לכהן. בני דן מחפשים נחלה ומוצאים את ליש, לוקחים את הכהן וכליו וכובשים את ליש.

פילגש בגבעה

איש לוי לוקח פילגש, הפילגש זונה, האיש שולח לדבר על ליבה. האיש לוקח את פילגשו והולכים. בערב הם חונים בגבעה אצל איש זקן. אנשי גבעה לוקחים את הפילגש, מתעללים בה והיא מתה. האיש חותך אותה ושולח בכל ישראל. ישראל עושים 3 מלחמות עם בנימין – בראשונה ובשניה מפסידים ובשלישית מנצחים. העם סולח לבנימין.