סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

צמיחה של ארגונים יהודיים-אמריקאיים ומאפייני פעילותם המקומית והבין-לאומית

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הועד היהודי האמריקני

הועד הוקם ב- 1906 ומייסדיו התכוונו שייצג וינהיג את כלל יהודי ארה"ב. הגורם הבלתי אמצעי להקמתו היה גל פרעות שפקד את יהודי רוסיה בשנת 1905 בניסיון המהפכה הראשון ברוסיה. הייתה זאת הזדמנות להוכיח סולידריות לגבי מהגרים שהשאירו את משפחתם מאחור לואי מרשל הוא מי שיזם את הועד היהודי אמריקני והיה בין מנהיגיו הבולטים. היהודים הותיקים בארה"ב (בעיקר אלו שהיגרו מגרמניה) מינו את עצמם לראשות הועד. הועד הצליח להביא לביטול חוזה מסחרי בין ארה"ב לרוסיה כאמצעי לחץ על ממשלת הצאר ברוסיה. החל ב- 1908 הועד החל לשלב נציגים של אירגונים יהודיים גדולים בניו יורק בתוכו. כך השתלבו נציגי האליטה היהודית ונציגי המהגרים החדשים.

הקונגרס היהודי האמריקני

מוקם בזמן מלחמת העולם הראשונה. תשומת הלב של יהודי ארה"ב התמקדה בגורל יהודי מזרח אירופה שנלכדו בין הצבאות הלוחמים. לאחר מכן בתמקדו יהודי ארה"ב בגורל היהודים במהלך המהפכה האדומה ברוסיה. היהודים חששו לקרוביהם שנותרו באירופה ועולה שאלת הנציגות בשיחות השלום שהתנהלו בפריז כדי להגן על המיעוטים היהודיים. ארגוני המהגרים דורשים יצוג משלהם וטועניםם שהועד היהודי אמריקני הוא אליטיסטי. הקונגרס התכנס לראשונה בפילדלפיה והוסכם שיתפזר עם סיום ועידת השלום. כאשר הסתיימה הועידה החליטו חלק מהנציגים להשאיר את הארגון בתור ארגון קבע. פעיל מרכזי למהלך זה היה סטפן וייז. הוחלט כי הקונגרס יתמקד בענייניה של יהודות ארה"ב ובציונות. כל יהודי יכל היה להצטרף לקונגרס.

הג'וינט

פליקס ורבורג היה נשיאו של הארגון. עיקר התורמים היה האליטה היהודית יוצאת גרמניה. הג'וינט מגייס המלחמת העולם הראשונה 170 מיליון דולר לסייע ליהודים ברוסיה. הוא מקים גם כן רשת סעד בארה"ב ליהודים בשנות ה-20.


ארגון הדסה

ארגון זה הוקם כארגון נשים ציוניות בארצות-הברית. מטרתו היתה: הרחבת השירותים הרפואיים ליהודי ארץ-ישראל והקמת בתי חולים ומרפאות שם.