על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

מלחמת יום הכיפורים

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סיבות ונסיבות

1)הגורם העיקרי לפרוץ למלחמה הוא הרצון של סוריה ומצרים לנקום במדינת ישראל על התבוסה שלהן במלחמות הקודמות ולהשיב להן את כבודן שאבד.

2)בישראל הייתה אווירה שצה"ל חזק ומדינות ערב לא יתקפו,אווירה של זלזול באויב.זה בא לידי כך שצה"ל לא עקב באופן הנדרש על הנשק החדשני שהגיע לידי סוריה ומצרים,וגם האווירה הזאת של היהירות והזלזול באויב הביאה לידי כך שהמודיעין הישראלי יפרש כל אות המצביע על מלחמה לא יותר מדבר שנועד להטעות את מדינת ישראל.

3)מדינת ישראל לא ניהלה עם מדינות ערב תהליך מדיני ממשי שיכול היה להביא להסכם כלשהו,במיוחד עם מצרים.

4)נשיא מצרים אנואר סאדאת, חשב שאם יפתח במלחמה נגד מדינת ישראל זה יביא למשא ומתן מדיני עם מדינת ישראל ויביא את ישראל לסגת מסיני,בנוסף בשנים לפני המלחמה נעשו מספר נסיונות לדון בנוגש לנסיגה ישראלית מתעלת סואץ אך הנסיונות נכשלו.

תוצאות והשפעות על מדינת ישראל ועל מדינות ערב

1)המלחמה גבתה ממדינת ישראל מחיר כבד מאוד: 2,656 הרוגים, 7,251 פצועים, 301 שבויים, עשרות נעדרים, אבדות כבדות במטוסים וטנקים ומחיר כלכלי כבד ביותר.

2)בקרב הציבור הישראלי התערערה מאוד תחושת הביטחון והתערערה האמונה בממשלה ובצבא,והם היו נתונים לביקורת מצד הציבור.בעקבות כך הוקמה ועדת חקירה ממלכתית-ועדת אגרנט שחקרה את המחדלים של המלחמה,מסקנות הוועדה הופנו נגד הדרג הצבאי מה שהביא להתפטרותו של הרמטכ"ל דוד אלעזר ולהדחת קציני מודיעין ובפיקוד הדרום.

3)גברה התלות בכספי הסיוע האמריקאיים עקב הנזק הכלכלי הכבד שגבתה המלחמה

4)במשך מספר שנים לאחר מכן תפסו מקום חשוב הנושאים של השכול הנעדרים.


ראה גם


  • סיכום זה נלקח מוויקיספר העברי בכתובת - [1]