סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

היסטוריה ב' - מאבק הירושה ודרכו של סטלין לשלטון יחיד

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תאור המאבק על השלטון:

  • חיסולו הפוליטי של טרוצקי – סטלין יצר קואליציה עם ראשי ההנהגה הקומוניסטית שנאבקו אף הם על השלטון (זינובייב , קמיניב ובוכרין )ה"קואליציה " יצאה נגד טרוצקי והאשימה אותו בבגידה – ניסיון להשתמש בצבא האדום כדי להפיל את המשטר בבריה"מ ...טרוצקי מתפטר מתפקידו כעומד בראש הצבא האדום –על מנת להזים את הטענות החמורות נגדו ,אלא שמהלך זה מביא לחיסולו הפוליטי – סטלין כמזכיר המפלגה לא יאפשר לו לכהן בתפקיד פוליטי אחר.
  • הדחת טרוצקי ובכירים במפלגה הקומוניסטית מהמפלגה – כשהוסר האיום של טרוצקי על סטלין , פנה סטלין לטפל ביריביו האחרים .טרוצקי נחלץ לעזרתם (קמיניב , בוכרין וזינובייב )הם מתארגנים בסיעה נגד סטלין .סטלין מנצל את החוק האוסר התאגדות על בסיס סיעתי ומדיח אותם מהמפלגה כך נשאר סטלין כמנהיג יחיד...

בהמשך נרדפו הארבעה .טרוצקי הוגלה לסיביר ,יותר מאוחר ברח למדינות שונות באירופה ונרצח בסופו של דבר במקסיקו בשנת 1940 כפי הנראה ע"י סוכני המשטרה החשאית של סטלין.

ההסברים להצלחת סטלין ולכישלון טרוצקי :

  • סטלין הציג את עצמו כיורש של לנין , ממשיך דרכו בעוד שאת יריבו הציג כבוגד .
  • סטלין שימש בתפקיד מפתח שעזר לו לשלוט בכל המינויים הפוליטיים ומכאן הדיח את מקורביו של טרוצקי וקידם את תומכיו במינויים פוליטיים כך התחזק מעמדו של סטלין בתוך המפלגה .מנגד טרוצקי זלזל במפלגה ,מתח ביקורת עליה , הפגין יחס מתנשא כלפי חבריו , נעדר מישיבות וכך קנה לו מתנגדים ...
  • סטלין יצר קואליציה נגד טרוצקי והתפטרותו של טרוצקי מתפקידו כעומד בראש הצבא האדום חיזקה את הדימוי השלילי של טרוצקי .וחיסלה אותו פוליטית .