על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

דרכי התמודדות של הנהגת יהודי גרמניה עם המדיניות שנכפתה על היהודים, תגובות מדינות בעולם כלפי גורל היהודים ברייך השלישי

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כאשר הטלר הופך לקאנצלר גרמניה, חיים בה כ-חצי מיליון יהודים, פחות מאחוז מהאוכלוסייה הגרמנית, רובם בערים הגדולות. לא הייתה קהילה יהודית שכל כ"כ הזדהתה עם המדינה שבה הם חיים ועם התרבות שאותה הם נושמים כמו הקהילה היהודית בגרמניה, הם ראו בגרמניה את מולדתם ובתרבות הגרמנית את התרבות הנשגבת בעולם, הם לא יכלו להאמין שהעם שהוציא מתוכו את גדולי המוחות, ייתן לחדל אישים כמו הטלר, לבצע את זממו כנגד היהודים, ובכל זאת, כבר ב1933 מתארגנת הקהילה היהודית בגרמניה ומקימה הנהגה ארצית ששמה "ההנהגה הארצית של יהודי גרמניה" ובראשה עומד ליאו בק. ההנהגה היהודית פועלת בשני מישורים: א.פנימי- כלכלי, משפטי, תרבותי וחינוכי. ב. חיצוני- עזרה ביציאה מגרמניה.


ההנהגה היהודית עוזרת ליהודים שנשארים בגרמניה בדברים הבאים:


משפטית- מרגע שמתחילים הצעדים כנגד היהודים, פונים היהודים אל בית המשפט העליון של גרמניה בטענה ש"החוקים" נגד היהודים מנוגדים לחוקת גרמניה ופוגעים בזכויות האדם והאזרח שלהם. הבעיה היחידה הייתה שיהודי גרמניה היו היחידים בגרמניה שעדין חשבו במושגים של צדק, ודמוקרטיה וכל הבקשות שלהם לסיוע משפטי נדחו מיד.

כלכלה- כבר ב1933 מאבדים אלפי יהודים את מקומות עבודתם (החוק להשבת הפקידות), בנוסף יום החרם, ב1 באפריל, גורם ליהודים לאבד את פרנסתם, התוצאה- עשרות אלפי יהודים שנזקקים לסיוע כלכלי. הנהגת יהודי גרמניה מנסה לסייע לאותם יהודים במציאת מקומות עבודה חדשים, או במתן תרומות כספיות.


חינוך- החוק שאוסר על ילדים יהודים ללמוד בבתי ספר גרמניים ב1938, אבל עוד הרבה לפני זה, נערים יהודים מפסיקים ללכת לבתי ספר גרמנים, בגלל ההשפלות, המכות, הרדיפות על רקע אנטישמי. במקרים רבים, הופכים הנערים היהודים לדוגמא שמוצגת בפני הכיתה לגזע נחות, התוצאה- אלפי נערים יהודים הפסיקו ללכת לבתי ספר גרמנים. הנהגת יהודי גרמניה פותחת בתי ספר רק ליהודים ובהם מלמדים מורים יהודים שפוטרו מעבדותם, כולל מרצים מכובדים מהאוניברסיטאות.


תרבות- באופן משונה,הסכימו הנאצים שיהודים ימשיכו לעסוק בתרבות ובתנאי שהיא תהיה רק ליהודים "ולא תשפיע לרע" על נפשם של הגרמנים. בגרמניה, היו אלפי אומנים יהודים. הנהגת יהודי גרמניה מארגנת מופעי תרבות של יהודים רק ליהודים. וכך היא מאפשרת לאומנים גם קיום וגם קהל להופיע בפניו. אחת מהתוצאות של בידוד היהודים וחוקי הגזע הייתה שיהודי גרמניה שחלקם בכלל לא ראה את עצמו כיהודי, התחיל להתעניין ביהדות שלו ובמסגרת החינוך נפתחים בתי ספר למבוגרים ובהם לומדים יהודי גרמניה יהדות. *אחרי ליל הבדולח מחוסלת כל ההתארגנות הפנימית של היהודים. על פי פקודה של הSS כל התרבות והעזרה של יהודים ליהודים מחוסלת ויהודי גרמניה כולם נתונים לחסדי הSS וגסטאפו.


הגירה- אחת מהשאלות הכי מטרידות היא: "איך יהדות גרמניה לא ראתה הכתובת על הקיר" כלומר, איך הם לא הבינו שהטלר והSS זה לא משהו שדומה לגזרות ולפרעות שידע הם היהודי ב4000 שנה האחרונות. אי אפשר היה לחשוב שחוקי נירנברג יובילו לאושויץ כי לאושויץ לא היה תקדים בהיסטוריה האנושית. בנוסף, הם ראו בהטלר דבר איום ונורא אבל כדבר חולף. הנהגת יהודי גרמניה ראתה בהגירה המונית של יהודים בעיה משתי סיבות: א. אין מדינות כמעט שמוכנות לקלוט את היהודים. ב. הגירה המונית היא למעשה הודאה בכישלון של 150 שנות אמנציפציה ושילוב היהודים בגרמניה. הנהגת יהודי גרמניה מעודדת הגירה סלקטיבית רק של ילדים וצעירים כי לילדים ולצעירים יש סיכוי שיקבלו אותם במדינות אחרות.