סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

אברונים בתא

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מבנה התא

מרכיבי התא בבעלי חיים (כולל בני אדם) (כל מרכיב בתא=אברון)

  1. קרום התא: הקרום תוחם את פנים התא. קרום התא הוא מעטפת דקיקה יחסית לנפח התא. הוא מקיף את התא בשכבה כפולה של שומנים הנקראת פוספוליפידים(שומנים וזרחנים). בתוך שכבת השומנים ישנן גם מולקולות חלבון. את קרום התא ניתן לראות אך ורק במיקרוסקופ אלקטרוני. תפקיד הקרום הוא להפריד בין תוכן התא לסביבה החיצונית. הקרום לא נותן לכל חומר לעבור דרכו, הוא משמש גם כמחסום וגם כמעבר חצייה. על על קרום התא יש רצפטורים (קולטנים) שתפקידם לזהות חומרים מסויימים ולאפשר להם להיכנס לתא.
  2. ציטופלסמה: תמיסה מימית צמיגית, הממלאת את פנים התא. הציטופלסמה נמצאת בתנועה מתמדת. מורכבת בעיקר ממים, ומומסים בה מגוון גדול של חומרים (מלחים, חלבונים, סוכר, שומן וויטמינים). בתוכה נמצאים כל אברוני התא ומתרחשים תהליכי החיים בתא.
  3. גרעין: האברון הבולט בתא. מוקף בקרום הדומה בתכונותיו לקרום התא. הגרעין מכיל בתוכו את החומר התורשתי של התא ומשמש גם "מרכז בקרה" על כל פעילות התא. ניתן לראותו באמצעות מיקרוסקופ אור.
  4. מיטוכונדריה: איבר הנשימה של התא. "מפעל האנרגיה של התא". בה מופקת האנרגיה בתהליך הבעירה האיטית. התהליך המתרחש במיטוכונדריה הוא: חמצן+גלוקוז=מים+פחמן דו חמצני+atp(מטבע האנרגיה של התא) או באותיות אנגליות O2+C6H12O6=H2O+ATP+CO2
  5. ריבוזומים: איברונים קטנים מאוד המשתתפים בבניית חלבוני התא. חלקם חופשי וחלקם יושבים על הרשת האנדופלזמית. על גבם נבנים החלבונים שהתא zקוק להם.
  6. רשת אנדופלזמית: רשת של קרומים הדומים בהרכבם לקרום התא. הרשת חוצה את הציטופלסמה ויוצרת מבנה של שקיות צפופות. ברשת נעשה ייצור על חלבונים ושומנים, והיא מאפשרת מעבר של חומרים ממקום למקום בתא. חלק מהריבוזומים דבוק לרשת.
  7. מערכת גולג'י: אלו שקיקים קטנים שטוחים, בהם מתרחשים תהליכי עיבוד של חומרים שהתא מפריש החוצה ולכן היא נקראת מערכת ההפרשה של התא. {לדוגמא: חלק מהחלבונים המיוצרים בתא ע"י ריבוזומים צריכים לצאת מהתא. החומרים מושאים על גבי הרשת האנדופלסמית אל מערכת הגולג'י, שם הם נעטפים על ידי שלפוחית (תהליך העיבוד) ואז הם מופרשים החוצה מהתא}.
  8. ליזוזים: איברונים המתמחים בפירוק. עשויים כעין שקיקים קטנים המכילים אינזימים, המפרקים חומרים שונים. אינזימים אילו יכולים לפרק תאים זעירים אחרים.
  9. שלד התא: מורכב מסיבים ארוכים החוצים את התא לאורכו ולרוחבו. חלק מהסיבים נוקשים וחלקם גמישים. הסיבים בנויים מחלבונים, ויוצרים מעין שלד פנימי בתא. הסיבים מקנים לתא יציבות, גמישות, ולחלק מהתאים- כושר תנועה. אברוני התא נעים לאורך הסיבים, בזמן תהליך של חלוקת התא.