סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

סיום המלחמה והסדרי השלום

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סיום המלחמה והסדרי השלום

שנת 1918 הייתה השנה הקובעת. תחילה היה נראה שידה של גרמניה על העליונה, כי רוסיה פרשה מהמלחמה וגרמניה השתחררה מהחזית המזרחית ויכלה לתקוף חזק יותר בחזית המערבית.

אך לבסוף גרמניה הוכרעה בזכות הכנסת הטנק לשימוש ובזכות הצטרפותה של ארה"ב למלחמה (בעקבות הטבעת האונייה "לוזיטנה"). הצטרפות ארה"ב למלחמה הביאה כוחות צבא רעננים, אספקה, ציוד, מימון להוצאות המלחמה ותמיכה מורלית.

בולגריה הייתה המדינה הראשונה שהתמוטטה וביקשה שביתת נשק. אחריה נכנעו תורכיה ואוסטרו –הונגריה ולבסוף גם גרמניה.

לאחר שנחתמו הסכמי שביתת נשק עם המדינות שנכנעו התכנסה בפריס ועידת שלום של המדינות המנצחות: צרפת, בריטניה, ארה"ב ואיטליה. בועידה נוסחו הסכמי השלום עם המדינות המנוצחות: גרמניה, אוסטרו- הונגריה, האימפריה העותומנית, בולגריה.

הסכם השלום הראשון נחתם עם גרמניה ונקרא חוזה ורסאי.


חוזה ורסאי:

באפריל 1919 הוזמנה המשלחת הגרמנית לפריס והוצגו לה תנאי החוזה. הגרמנים התנגדו לתנאי החוזה, אבל המדינות המנצחות סרבו לנהל עם גרמניה משא ומתן והיא נאלצה לחתום עליו כמות שהוא. הסעיפים העיקריים של החוזה היו:

1)טריטוריאליים: פולין תוקם כמדינה עצמאית וגרמניה תכיר בזכותה להתקיים. כמו כן תקבל פולין את עיר הנמל דנציג ותקבל גישה עליה באמצעות מסדרון אשר יעבור בגרמניה("הפרוזדור הפולני"). אוסטריה תוקם כמדינה עצמאית וגרמניה מחוייבת לא לנסות לספח אותה אליה כדי להקים רייך חדש.

2)צבאיים: המטה הגרמני יפורק, הצבא הגרמני יצומצם ל100,000 חיילים בלבד, שרות החובה יבוטל, נאסר על גרמניה לייצר או לקנות נשק כבד צוללות ומטוסים. בנוסף לכך הוגבל הצי הגרמני להחזקת ספינות סיור קטנות,וצי המשחתות הוגבל ל6 בלבד. שאר הצי הגרמני אשר שרד במלחמה הועבר למדינות המנצחות.

3)כלכליים: גרמניה נמצאה אשמה בפרוץ המלחמה ונדרשה לשלם פיצויים למדינות המנצחות. נקבע כי עד שיקבע גובה הפיצויים תשלם גרמניה כ20 מיליארד מארקים כמקדמה. כמו כן נאסר על גרמניה לפתח תעשייה כבדה אשר תוכל לעזור לה לבנות כלי נשק כבדים בחשאי(כך עשתה גרמניה לקראת מלחמת העולם השניה,היא בנתה טנקים במווסה של טרקטורים).

4)אשמת גרמניה – גרמניה קיבלה את האחריות לכך שהיא ובעלות בריתה אשמות בפרוץ המלחמה.