סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

התוכנית לריכוז יהודים: לובלין-ניסקו, מדגסקר

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תוכנית טריטוריאלית לריכוז היהודים.

עם כיבושה של פולין צריכים הנאצים לחפש פתרון לבעיית היהודים כי אפשרויות ההגירה הצתמצמו. הידריך טוען שיש לפתור את הבעיה היהודית ע"י פתרון טרוטוריאלי, והוא העלה את הרעיון של שמורות-רזרבט - ריכוז היהודים בטריטוריה מסוימת שם יוכלו היהודים לנהל את החיים בפיקוח גרמני. הועלו שתי הצעות:


שמורת לובלין:

אזור לובלין נמצא באזור גנרל גוברנמן. את הרעיון הזה העלה איכמן שהיה ממונה על הביצוע. הרעיון היה ליישב באזור 80 אלף יהודים מאוסטריה וצ'כוסלובקיה. האזור הוא אזור ביצות ונבחר כי לא היה נוח. באזור הזה הקימו מקומות עבודה וריכוז. העבירו לאזור כ-20 אלף יהודים, אבל התוכנית בסופו של דבר בוטלה כי לא היו שם אמצעי קיום בסיסים, היו בעיות מנהליות, חוסר תאום בין הזרועות השונות של הצבא ושינוי הצרכים הצבאיים של גרמניה.


שמורת מדגסקר:

מדגסקר הוא אי שהיה בעבר מושבה של צרפת באוקינוס ההודי וקרוב למזרח אפריקה. הועלתה הצעה לרכז באי את יהודי ארופה אחרי כיבוש צרפת ולקיחת מושבותיה. הטלר הגה את הרעיון במטרה לנקות את אירופה מהיהודים, להחזיק אותם שם בתנאי הסגר קשים כדי שהם ימותו בהדרגה. כאשר יישבו אותם שם, הישוב של היהודים באזור יעשה עפ"י מספ רעקרונות:

-ליהודים ינתן מעמד משפטי כאילו אוטונומיה.

-חלק מן האי תוכנן לצרכים צבאיים של הגרמנים ואילו האזור השומם יהיה להתיישבות יהודים.

-ליהודים יהיו ראשי עיר משלהם והם ינהלו את החיים שלהם.


מטרת התוכנית:

-סילוק היהודים מאירופה.

-לגזול את הרכוש היהודי.

-אמצעי תעמולה - הם יראו לעולם שהם נותנים ליהודים אוטונומיה ויפגינו את טוב ליבם.

התוכנית הזאתי גם ירדה מן הפרק כי הגרמנים עסוקים בפלישה לברה"מ, והתוכנית כרוחה בהעברת היהודים באוניות בזמן המלחמה. ז"א יצטרכו לפנות את האונייה. ודם הם מסכנים את האוניות שלהם לכן מתחילה תקופת הגטואיזציה.