סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

הסיבות לעליה

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הסיבות לעליה השלישית (1923-1919) ולעלייה הרביעית (1924-1929):

1) עם סיום מלחמת העולם הראשונה וכיבוש ארץ ישראל על ידי הבריטים נפתחו שערי הארץ והבריטים אפשרו עלייה יהודית. ב-1917 העניקה בריטניה לעם היהודי את הצהרת בלפור שבה התחייבה לסייע ליהודים להקמת בית לאומי בארץ ישראל. ההצהרה עודדה רבים לעלות לארץ ישראל בתקווה להקים מדינה יהודית בארץ ישראל.

2) קשיים כלכליים בעקבות המהפכה הקומוניסטית ברוסיה ב-1917 אשר גרמו ליהודים רבים לעזוב את מזרח אירופה ולעלות לארץ ישראל. כמו כן, המשבר הכלכלי בפולין שלווה בניסיון לדחוק את היהודים מעמדותיהם הכלכליות ובגידול של המיסים שהוטל עליהם ע"י שר האוצר הפולני, כמו גם הגברת האנטישמיות הממשלתית בפולין, הביאו לעלייה לארץ ישראל.

3) בעלייה השלישית עלו יותר מחצי מהעולים מרוסיה ו-35% עלו מפולין. רובם היו צעירים שהושפעו מהאידיאולוגיה הציונית-סוציאליסטית, והיא שגרמה לעלייתם. חלק גדול מהם גם התחנך בתנועת ה"חלוץ", תנועה שתמכה בהגשמת הרעיון בציוני לארץ ישראל. הם הכשירו עצמם לעבודה חקלאית והקמת התיישבות על בסיס שיתופי.

4) סגירת שערי ארצות הברית למהגרים בגלל חוקי הגירה חדשים. בשל כך, זרם העולים בא לכיוון ארץ ישראל. כמובן שהעובדה שהמצב הכלכלי בארץ היה שקט יחסית באותה תקופה עודדה את העולים לעלות לארץ ישראל.