סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

ההסבר למדיניות הפיוס של בריטניה ושל צרפת, וביטוייה

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הסבר למדיניות הפיוס של בריטניה ושל צרפת וביטוייה

מדיניות הפיוס

מדיניות הפיוס היא נקיטת עמדה פשרנית של מדינות מערב אירופה, אנגליה וצרפת, כלפי גרמניה הנאצית,איטליה הפשיסטית ויפן התוקפנית.מדינות מערב אירופה נקטו בשיטה זו כי חשבו שמדיונות זו כדאית כי היא תמנע מלחמה כוללת,אך הסתבר שמדיניות זו רק עודדה את התוקפנות וגררה את אירופה למלה"ע ה2.

הסבר למדיניות הפיוס של בריטניה:

1)הפחד מפני התפשטות "הסכנה האדומה": בריטניה וצרפת חששו מפני התפשטות הקומוניזם מבריה"מ למדינות מערב אירופה ומצד שני גרמניה נתפסה כמי שיכולה למנוע את ההתפשטות של הקומוניזם,לאור היחס של היטלר למפלגה הקומוניסטית בארצו,ולכן העדיפה בריטניה להשלים עם תביעותיו של היטלר.

2)טראומת מלה"ע ה1: הזיכרון המר של מיליוני הרוגים ופצועים ממלה"ע ה1 והתפשטות הלכי רוח אנטי מלחמתיים שבאו לידי ביטוי בעיתונים ובכתבי עת במערב אירופה הביאו רבים למסקנה שהכניסה של בריטניה למלה"ע ה1 הייתה טעות ונחקק "חוק 10 השנים" שבמסגרתו חל קיצוץ מרכזי בתקציב הביטחון מתוך הנחה שבריטניה לא צפויה להיות במלחמה ב10 השנים הקרובות,הנחה זו רווחה גם בשנות ה30 כאשר גרמניה השקיעה משאבים רבי בפיתוח צבאה ושהיא נקטה במדיניות תוקפנית.

3)הביקורת על חוזה ורסאי:רבים בצרפת ובבריטניה האמינו כי לגרמניה נגרם עוול בחוזה ורסאי וקיבלו את טענתה שחוזה ורסאי מקפח אותה,מה שהביא להכרה בדרישותיו של היטלר.

הסבר מדיניות הפיוס של צרפת:

1)הביטחון של קו מאז'ינו: צרפת האמינה שגרמניה לא תוכל לפלוש אליה הודות לקן הביצורים שבנתה בגבול בינה לבין גרמניה הנקרא קו מאז'ינו

2)אי רצון לשאת בנטל המלחמה לבד: אי הנכונות לפעול לבלימת התוקפנות הגרמנית ללא בריטניה מכאן שבריטניה היתה גורם רכזי למדיניות הפיוס כלפי גרמניה

3)חולשתה הפוליטית,הכלכלית והצבאית של צרפת: צרפת היתה שקועה במאבקים פנימיים בין ימין ושמאל,שערוריות פוליטיות וכלכליות והמורל היה נמוך כולל בצבא,כך שצרפת לא היתה פנויה לעצור את גרמניה ולכן היתה פייסנית כלפיה.

הסכם מינכן כמבטא את מדיניות הפיוס:(29.9.1938)

המשתתפים:היטלר(גרמניה),צ'מברלין(בריטניה)דלאדיה(צרפת),מוסוליני(איטליה), צ'כסלובקיה לא הוזמנה.

  • הסכם מינכן התגלה כשיא מדיניות הפיוס.היטלר טען שהצ'כים מדכאים את המיעוט הגרמני שחי באזור הסודטים ודרש עבורם זכות הגדרה עצמית,הוא התאכזב שהצ'כים הסכימו לכך כי למעשה חיפש תירוץ לפלוש לצ'כסלובקיה ולכן שינה את דרישתו ותבע לספח את חבל הסודטים לגרמניה.

מהלכים אלו הביאו לכינוס ועידת מינכן בגרמניה.
תוכן ההסכם: על צ'כסלובקיה לפנות את חבל הסודטים תוך 10 יום ולהעבירו עם כל ביצוריו ומכרותיו לגרמניה.

משמעות ההסכם:

1)הסכם מינכן היה ביטוי הבולט ביותר של מדיניות הפיוס

2)ההסכם תרם לחוזקה הצבאי של גרמניה ואיפשר להיטלר לעבור ליעד הבא בתוכניותיו.

3)הסכם מינכן גרם להרס צ'כסלובקיה: צ'כיה לא איבדה רק את חבל הסודטים אלא גם חבלים נוספים לפני כן,צ'כסלובקיה תחת איום גרמני חולקה לשניים,צ'כיה סופחה לגרמניה וסלובקיה הפכה למדינת חסות גרמנית.

4)הסכם מינכן חשף את חולשתן ואי אמינותן של בריטניה וצרפת מה שהשפיע יותר מאוחר של ההחלטה של סטאלין להימנע מהסכם עם שיניהן ולחתום על הסכם אי תקיפה עם גרמניה יותר מאוחר.

התפנית במדיניות הפיוס

חיסול צ'כסלובקיה ע"י גרמניה ותביעתו של היטלר לשטחים בפולין ובליטא המיושבים בגרמנים הוכיחו למערב כי כוונותיו של היטלר אינם לשלום אלא למלחמה,כתוצאה מכך חזרה בה בריטניה ממדיניות הפיוס וצ'מברלין הודיע בפרלמנט הבריטי שהיטלר לא עומד בהתחייבויותיו עפ"י הסכם מינכן וכי בריטניה תעמוד באופן מוחלט לצידה של פולין במקרה של התקפה גרמנית עליה.


סיכום זה נלקח מתוך וויקיספר בכתובת - [1]