סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

היסטוריה ב' - עיצוב המשטר הטוטליטרי בתחומים: פוליטי-שלטוני, כלכלה ,חברה, תרבות וחינוך

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משטר טוטליטרי:

• מדינת מפלגה דיקטטורית (מפלגה אחת , עליונות של המפלגה על מוסדות המדינה , העדר הפרדת רשויות המפלגה =המדינה , מנהיג יחיד ,דיקטטור –כל יכול ,בחזקת אל)
• מדינת משטרה – טרור פיזי ופסיכולוגי המופעל על אזרחי המדינה מטעם השלטון על מנת להבטיח שליטה ,ציות מלא ופיקוח על האזרחים.
• צבא פוליטי – פיקוח מוחלט על הצבא , מינויים פוליטים, תעמולה פוליטית בתוך מסגרות הצבא , מעורבות פולטית בתוכניות צבאיות.
• אידיאולוגיה כדת פוליטית – שלילת החברה הישנה וערכיה , שלילה מוחלטת של כל אידיאולוגיה מתחרה ,בשם האידיאולוגיה כל האמצעים כשרים .האידיאולוגיה היחידה המותרת היא זו של המפלגה השלטת.אידיאולוגיה המבטיחה יצירת חברה חדשה.
• מונופול של המדינה על התקשורת , החינוך והתרבות – עיתונות, רדיו, קולנוע , ספרות אומנות ומערכת החינוך חייבים להתיישר על פי הקו של המפלגה .תפקידם להפיץ את התעמולנ והאידיולוגיה של המפלגה והמנהיג , לחזרק את פולחן האישיות ולשמש מנגנון לשטיפת מוח של ההמונים .


איך זה בא לידי ביטוי בשלטון של סטלין:

• מדינת מפלגה דיקטטורית- על התלמיד להתייחס למעמדה של המפלגה הקומוניסטית –היחידה שהותרה ברוסיה , כל המשרדים הממשלתיים והתפקידים הציבוריים היו בידי המפלגה הקומוניסטית , העדר הפרדת רשויות , אין מנגנוני ביקורת , המנהיג סטלין ביצר את הדיקטטורה שלו – טיהורים... ,פולחן אישיות ..., הפרד ומשול... – על התלמיד לתת הסבר מפורט למעמדו של סטלין ולביצור שלטון היחיד שלו.
• מדינת משטרה – על התלמיד להתייחס למעמדה של המשטרה החשאית ולפעולותיה – הטרור שהופעל בבריה"מ כנגד האזרחים בעת תוכניות החומש ...(יש להדגים ולפרט ), הטיהורים בצבא ובממפלגה הקומוניסטית עליהם היו אחראים אנשי המשטרה החשאית(יש לפרט ...)המשטרה החשאית הפעילה טרור פסיכולוגי ופיזי – פעלה ללא הגבלה חוקית , ניהלה מחנות מעצר ועבודה , אסירים עונו , נרצחו , מיליוני בני אדם מצאו את מותם בשל "עבירות פוליטיות ". כתוצאה מפעילות המשטרה החשאית נוצרה אווירת טרור במדינה וכך הושתקה הביקורת נגד השלטון .
• צבא פוליטי – סטלין הטיל פיקוח חמור על הצבא כיוון שחשש למרד צבאי נגדו . הפיקוח התבטא בהקמת המניהל הפוליטי המרכזי והפעלת הקומויסרים הפוליטיים (בחיל הים , חילות היבשה והאוויר )ששימשו מעין כלב השמירה של השלטון :הפיצו את התעמולה הפוליטית בצבא , התערבו במינויים צבאיים , התערבו בתוכניות צבאיות מעליהם היה פיקוח נוסף של אנשי המשטרה החשאית ומעליהם פיקוח של סטלין פיקוח כפול זה הוביל לטיהורים בשנות ה-30.
• אידיאולוגיה כדת פוליטית – הקומוניזם הבטיח יצירת חברה חדשה , מהפכנית, שיויונית, כל אידיאולוגיה מנוגדת נאסרה. הקומוניזם הוחדר לחברה דרך מערכת התקשורת , החינוך והתרבות . מערכת החינוך הייתה אחידה ופיתחה אצל תלמידיה רגשות פטריוטים ,אהבת המולדת והמנהיג.במסגרת המלחמבה באידיאולוגיות המצנוגדות נלחם הקומוניזם נגד הדת .סטלין סגר בתי כנסת וכנסיות .(המאבק הופסק בעת מלחמת העולם השנייה – סטלין היה זקוק לתמיכה של ההמונים בשלטונו ...תקופת הכיבוש הנאצי ...)
• מונופול של המדינה על התקשורת , החינוך והתרבות – תחת שלטונו של סטלין הופעלה מערכת של צנזורה מחמירה על כל היצירות הספרותיות , האומנות , המדע העיתונות מתוך מטרה כפולה – שימוש בעיתונות והאומנות ככלי להפצת תעמולה בעד השלטון הקומוניסטי ,והאדרת שמו של סטלין(שמש העמים , פסלים שלו בכל מקום ) וכן מתוך רצון למנוע ביקורת נגד השלטון ומכאן הצנזורה החמורה .התרבות הפכה להיות "תרבות מגוייסת "- תרבות המשרתת את השלטון וסותמת פיות של אנשים הרוצים לחשוב ולהביע דיעה מנוגדת. עיתוני המדינה היו למעשה עיתוני המפלגה והם שימשו כשופרם של השלטון להאדיר ולפאר את הישגי המנהיג סטלין והמפלגה הקומוניסטית .
מערכת החינוך במדינה הייתה מערכת חינוך מגוייסת – מטעם השלטון .מערכת ששטפה את מוחם של התלמידים והפכה אותם לרובוטים קומוניסטים חסרי חופש מחשבה ודעה. תוכנית הלימודים הייתה אחידה – דגש על מקצועות המדעים המדוייקים , המקצועות הטכנולוגים וחנ"ג .כמו כן טיפוח פולחן אישיות של סטלין כך הפכה מערכת החינוך למונופול של המדינה הקומוניסטית .