סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

הקשר בין תחילת ההשמדה ובין המלחמה בברית - המועצות

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
גרסה מ־06:31, 21 בינואר 2011 מאת Yoram (שיחה | תרומות) (דף חדש: הקשר בין הפלישה לבריה"מ ותחילת ההשמדה: א. המלחמה בבריה"מ הוגדרה ע"י הנאצים כמלחמת השמדה שמטרתה חיסול ...)
(הבדל) ←גרסא ישנה יותר | צפה בגרסא נוכחית (הבדל) | גרסא חדשה יותר→ (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הקשר בין הפלישה לבריה"מ ותחילת ההשמדה:

א. המלחמה בבריה"מ הוגדרה ע"י הנאצים כמלחמת השמדה שמטרתה חיסול הקומוניזם והקומוניסטים. היהודים זוהו באופן אוטומטי כסוכני הקומוניזם ולכן היו מועמדים מיידיים להשמדה פיזית.

דבר זה בא לידי ביטוי ב"פקודת הקומיסרים" (שנתן היידריך למפקדי האיינזצגרופן) ושהכשירה את הרצח ההמוני ביהודים שחוללו עוצבות אלו עם התקדמותן בשטח הכבוש.

ב. עם הכיבוש היה ברור שמאות אלפי יהודים יפלו בידי הגרמנים, והיה רצון מצד ההנהגה הנאצית שלא להשאיר את הבעיה היהודית ללא פיתרון סופי וברור כפי שכבר אירע בפולין: כדי להימנע משלבים מיותרים כמו גטואיזציה של יהודים רבים וחיפוש אחר פתרונות יצירתיים, הוחלט שעדיף להשמיד כמה שיותר מהם, כבר בשלבי הפלישה הראשונים, ובכך לצמצם את היקף הבעיה.

ג. ההצלחות הצבאיות העצומות, והצלחת פעולות האיינזצגרופן (הירי בבורות, חיסולם של אלפי יהודים ללא התנגדות) דרבנו את ההנהגה הנאצית להחליט על פיתרון סופי וכולל לבעיית היהודים.

ד. בתפיסת הנאצים שטחי הכיבוש היו אמורים להיות מאורגנים על פי עקרון "הסדר החדש" והיה לכן צורך לפנותם מגורמים לא רצויים כיהודים.

ה. האכזריות האיומה של המלחמה בבריה"מ ומלחמת ההשמדה שגזרו הנאצים על הרוסים הייתה רקע מתאים להשמדה מאורגנת של היהודים: בתוך מיליוני הקורבנות מהצד הרוסי, השמדתם של מאות אלפי יהודים לא נראתה חריגה או מזעזעת כפי שהייתה עלולה להיראות בעבר, בעיקר לזרועות הצבא הגרמני, שבעבר היו בו סימנים של התנגדות למדיניות הנאצית כלפי היהודים, למשל בפולין.