סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

שינויים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ועידת ואנזה

נוספו 937 בתים, 18:31, 20 בינואר 2011
אין תקציר עריכה
  עם תחילת מבצע ברברוסה ביוני 1941 התחילה בפועל ההשמדה של יהודים באירופה. כדי להרחיב את ההשמדה ולהכלילה על כל יהודי אירופה, כולל היהודים שבגרמניה ובמערב אירופה, היה הSS מוכרח להשיג את שיתוף הפעולה של רשויות השלטון בגרמניה. לכן ב20 בינואר 1942 מכנס היידריך ראש הRSHA, המשרד המרכזי לביטחון הרייך (זרוע מרכזית בSS), בואנזה, פרבר של ברלין, את ועידת ואנזה, בה נידון הפתרון הסופי של הבעיה היהודית. לוועידה לועידה הוזמנו נציגים מדרג בכיר (אך לא הבכיר ביותר) מזרועות השלטון הנאצי, והיא נמשכה פחות משעתיים. המטרה העיקרית של הועידה הייתה לתאם מבחינה ארגונית בין כל הגופים שייקחו חלק בפתרון הסופי. המטרה השנייה היא לתאם בין הנציגים של המשרדים השונים בכדי לרתום הייתה להשיג את שיתוף הפעולה שלהם ולרתום אותם אל המשימה המרכזית של הרייך: הפתרון הסופישל הבעייה היהודית. מטרה נוספת הייתה להפגין לבסס את סמכותו של הSS ושל היידריך עצמו בכל הקשור לטיפול ביהודים.
מי השתתף בוועידה:
- נציגים של מספר משרדים ממשלתיים שרלוונטיים לנושא, ובהם: משרד הפנים, משרד החוץהמשפטים, משרד התחבורההחוץ והמשרד לשטחים הכבושים במזרח.
- נציגים של אזורי כיבוש שבהם יש יהודים, כדוגמא איזור גנרל הגנרל גוברמן. מזכירים של לשכת הקאנצלר ושל המפלגה הנאצית.
- נציגים של הצבא, זרועות הSS, והגסטאפו כולל הגסטאפו(למשל: אדולף אייכמן, שגם רשם את הפרוטוקול).
- בסך הכל 15 איש.
- הקמת גטו הזקנים בטרזנשטאט (צ'כיה)
- העברת יהודים למזרח: שם קוד לצורך עבודה בפרך ולבסוף השמדה. "העברת היהודים למזרח" = לשון נקייה לפתרון הסופי (השמדה), אייכמן העיד במשפטו בירושלים שהנוכחים ידעו כולם במה בדיוק מדובר.
- הצגה של טבלה שמציגה שהכין אייכמן, המציגה את מספר היהודים בארצות השונות שיכללו ב"פתרון הסופי".
* חשוב להבין: בועידת ואנזה לא הוחלט על הפתרון הסופי, החלטה על השמדה טוטלית של היהודים התקבלה כמה חודשים מוקדם יותר ע"י צמרת המפלגה (מן הסתם ע"י היטלר עצמו), אך הועידה הייתה קריטית ביידוע, תיאום והכללה של הפתרון הסופי על כל יהודי אירופה.
הטבלה:
הטבלה מלמדת אותנו על שני דברים: טוטאליות וגלובאליות.מדובר על השמדה הטוטאליות של ההשמדה והבירוקרטיזציה של ההשמדה (הפיכת תהליך ההשמדה להליך בירוקרטי הנעשה ע"י פקידים וע"י החלטות בועידות של כ-11 מילון יהודים. הטבלה הזו כוללת יהודים ממדינות הגרורה ששיתפו פעולה עם הגרמניםפקידים, כמו למשל רומניההמתכננים את פרטי ההשמדה: העברת היהודים, הונגריה, הטבלה כוללת יהודים במדינות ניטראליות כמו שוויץ, שבדיה, ספרד, פורטוגל. הטבלה כוללת יהודים ממדינות לא כבושות,ויהודי צפון אפריקהשימוש באמצעי השמדה שונים - כאילו מדובר בעניין משרדי רגיל לחלוטין).
מדובר על תכנית להשמיד כ-11 מיליון יהודים. הטבלה הזו כוללת יהודים ממדינות ששיתפו פעולה עם הגרמנים, כמו למשל רומניה והונגריה, הטבלה כוללת יהודים ממדינות נייטראליות כמו שווייץ, שבדיה, ספרד ופורטוגל. הטבלה כוללת יהודים ממדינות לא כבושות כמו בריטניה ויהודי צפון אפריקה. בטבלה הוכנסו אף 200 מיהודי אלבניה, מה שמהווה דוגמא לטוטאליות של הטבלה הזו(אף יהודי לא יחמוק מגורלו).
וועידה ועידה זו נזכרת בהיסטוריה בעיקר בגלל אותה הטבלה, המעידה על שאיפת הנאצים להשמיד את כל היהודים עד האחרון שבהם.
39
עריכות

תפריט ניווט