סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

שינויים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תקציר עריכה
הנה סיכום מלא ומקיף בנושא:==עלייתו של היטלר לשלטון==
===כיצד עולה היטלר לשלטון?===
* מנהיגה של מפלגת הפועלים שינה את שמה לנאציונל סוציאליסטים.
* השתמש באסיפות המוניות ובכך הגדיל את מספר האנשים במפלגה.
* הוקמו פלוגות סער ( S.A ) שמטרתן הייתה להגן על היטלר ועל פעילי המפלגה.
* היטלר מנסה לעשות הפיכה, נכשל ונאסר בכלא ושם כתב את ספרו "מאבקיי" ובגרמנית "מיין "קמפף".
* היטלר משתחרר מהכלא ומבסס את שלטונו במפלגה.
* בעקבות משבר כלכלי נערכו בחירות ומפלגתו של היטלר זכתה בתמיכה רחבה.
* נשיא המדינה חייב לצרף את מפלגתו היטלר לשלטון, אחרת לא יוכל להקים מפלגה.
* היטלר מודע לכוחו בממשלה ודורש להיות קנצלר (ראש ממשלה).
* היטלר יזם את חוק ההסמכה שאיפשר לממשלה לחוקק חוקים ללא אישור הרייכסטאג (הכנסת).
עלייתו של ===היטלר לשלטוןמבטל את הדמוקרטיה ומקים משטר טוטליטרי===- בשנת 1933 תופס היטלר את השלטון והופך לקנצלר. היטלר מקבל תמיכה מהעם הגרמני בעקבות בעיות כלכליות, חברתיות ופוליטיות בגרמניה. בתשובתי אסביר כיצד היטלר מבטל את הדמוקרטיה ומקים משטר טוטליטרי.
כיצד עולה היטלר לשלטון?1. מנהיגה הפיכת המפלגה הנאצית למפלגה היחידה בשלטון: למפלגתו של מפלגת הפועלים שינה את שמה לנאציונל סוציאליסטים.2. השתמש באסיפות המוניות ובכך הגדיל את מספר האנשים במפלגה.3. הוקמו פלוגות סער ( S.A ) שמטרתן הייתה להגן על היטלר ועל פעילי המפלגה. 4אין אופוזיציה. היטלר מנסה לעשות הפיכה, נכשל ונאסר בכלא ושם כתב את ספרו "מאבקיי" ובגרמנית "מיין "קמפף"ריבוי מפלגות וריבוי דעות הינו מהווה אחד מהעקרונות המשטר הדמוקרטי.5. היטלר משתחרר מהכלא ומבסס את שלטונו במפלגה. 6. בעקבות משבר כלכלי נערכו בחירות ומפלגתו הוצאה מחוץ לחוק של היטלר זכתה בתמיכה רחבה.7. נשיא המדינה חייב לצרף את מפלגתו היטלר לשלטוןמפלגות לא נאציות, אחרת לא יוכל להקים מפלגה. 8. היטלר מודע לכוחו בממשלה ודורש להיות קנצלר (ראש ממשלה).9. היטלר יזם את חוק ההסמכה שאיפשר לממשלה לחוקק חוקים ללא אישור הרייכסטאג (הכנסת)פגיעה בדמוקרטיה ובעקרונותיה.
היטלר מבטל את הדמוקרטיה ומקים משטר טוטליטרי:
(פתיחה)- בשנת 1933 תופס היטלר את השלטון והופך לקנצלר. היטלר מקבל תמיכה מהעם הגרמני בעקבות בעיות כלכליות, חברתיות ופוליטיות בגרמניה. בתשובתי אסביר כיצד היטלר מבטל את הדמוקרטיה ומקים משטר טוטליטרי.
(גוף)- 1. הפיכת המפלגה הנאצית למפלגה היחידה בשלטון: למפלגתו של היטלר אין אופוזיציה. ריבוי מפלגות וריבוי דעות הינו מהווה אחד מהעקרונות המשטר הדמוקרטי. הוצאה מחוץ לחוק של מפלגות לא נאציות, פגיעה בדמוקרטיה ובעקרונותיה.
2. שריפת הרייכסטאג: פגיעה בסמלה של הדמוקרטיה, שריפת בית הנבחרים- המקום בו נבחרי העם מייצגים את דעות העם. פגיעה ברייכסטאג הינה פגיעה בדמוקרטיה.
 
3. חוק ההסמכה: היטלר הופך למחוקק העליון בגרמניה, היטלר יכול לחוקק חוקים בלי אישור הרייכסטאג ובכך מבטל את החוקה. זוהי פגיעה חמורה בדמוקרטיה ובאחד מעקרונותיה: הפרדת רשויות.
 
4. ביטול איגודים מקצועיים- פגיעה בחופש ההתארגנות ובחופש הביטוי.
 
5. ליל הסכינים הארוכות- יש להסביר מהו הלילה הזה וכמו כן יש להסביר שהפגיעה היא בחיים ובטחון. היטלר הרג את קציני הסער מאחר וחשש שהם התחזקו יתר על המידה והם יפגעו בו.
(סיום)- לסיכום, לאחר עלייתו של היטלר לשלטון וביסוס המשטר שלו ודרכי אמונתו, על ידי כל הדברים הללו היטלר מוטט את הדמוקרטיה והפך את השלטון הדמוקרטי בגרמניה לשלטון טוטליטרי.
===האידיאולוגיה הנאצית:===
1. גזענות וטוהר הגזע- הנאצים טענו שהחברה האנושית נחלקת לגזעים עליונים וגזעים נחותים. סופם של העליונים לשרוד ולנצח ושל האחרים להיכחד. הנאצים ביקשו לשמור על טוהר הגזע הארי וכן למנוע את עירובו עם גזעים שלטענתם הם נחותים.
ג. ניסויים על ידי מנגלה- מנגלה חקר את תופעת התאומים בטבע וניסה להבין כיצד אפשר ליצור תאומים באופן מלאכותי. כמו כן ערך ניסויים בצבע העיניים כדי ליצור עיניים בהירות בדומה לגזע הארי.
ד. עיקור- המטרה: ניסיון לשלוט בדור הבא. העיקור נעשה בעזרת קרני רנטגן.
ה. חטיפת ילדים בעלי חזות ארית- אותם ילדים חונכו בפנימיות גרמניות שפעלו על פי עקרונות האידיאולוגיה הנאצית. 2. לאומנות-הנאציזם ראה במדינה ובלאום ערך עליון ששום גורם או עיקרון מוסרי לא יכולים להגביל את סמכויותיה. טובתה וסיפוק המדינה חשובים יותר מכל דבר והיא רשאית לכוון את חייו של הפרט.
3. מרחב מחייה- העם הגרמני זקוק "למרחב מחייה" והוא זכאי להבטיח לעצמו מרחב זה על חשבון של עמים אחרים. מרחב המחייה יושג על ידי כיבוש מזרח אירופה והפיכת העמים הסלבים הנחותים לעבדי הגרמנים הארים.
 
4. אנטישמיות- בספרו מיין קמפף היהודי תואר כיצור, תת אדם מעוות המאיים על התפתחות הגזע האנושי בכלל והגזע הארי בפרט.
 
5. עקרון המנהיג- הפיהרר, מנהיג העם הגרמני, הוא זה שנועד להוליך את גרמניה לגדולה ולשיאים שטרם היו כמותם. הוא ניחן בכוחות על טבעיים ונבחר על ידי ההשגחה העליונה למלא תפקיד זה. האומה והצבא הגרמני חייבים להישבע אמונים למנהיג ולהלחם עבורו עד טיפת דמם האחרונה.

תפריט ניווט